12 Haziran 2019

Yabancıların Gayrimenkul Edinimlerinde Alım-Satım Değerleme Raporu

YABANCILARIN GAYRİMENKUL EDİNİMLERİNDE ALIM-SATIM DEĞERLEME RAPORU

Yabancıların gayrimenkul edinmesi,*T.C. ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI TAPU VE KADASTRO GENEL MÜDÜRLÜĞÜ YABANCI İŞLER DAİRESİ BAŞKANLIĞI’ NIN 15.02.2019 tarihinde yayınlamış olduğu 2019/1 sayılı genelge kapsamında, 04.03.2019 tarihinden itibaren tüm yabancıların gayrimenkul alım ve satım işlemlerinde, gerçek değerin belirlenmesi amacıyla, gayrimenkul değerleme raporu zorunluluğu getirilmiştir. Gayrimenkul değerleme raporunun, SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tarafından yetkilendirilen ve BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) listesinde yer alan gayrimenkul değerleme şirketlerinden alınması zorunludur.

*Bu genelgeyle, satın alınacak ya da satılacak gayrimenkulün değeri, türü, sayısı, yer aldığı il/ ilçe sınırlaması bulunmaksızın, tüm gayrimenkullerde uygulanması zorunlu hale gelmiştir. Yabancıların gayrimenkul edinmesi yalnızca, devlet tarafından, güvenlik sınırları ya da farklı bir nedenle belirlenmiş bölgelerde yabancıların gayrimenkul edinimlerinde sınırlama bulunmaktadır. Bunun dışında herhangi bir kriter bulunmamaktadır.

*24 Taşınmaz Değerleme ve Danışmanlık A.Ş.  Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve BDDK tarafından yetkilendirilmiş Gayrimenkul Değerleme şirketidir. Bu kapsamda, her türlü gayrimenkulün 2019/1 Sayılı Genelge kapsamında, yabancıların gayrimenkul alım/ satımına dair her nitelikte  gayrimenkulün değerleme raporunu hazırlamaktadır. Bu raporlar dahilinde yabancıların gayrimenkul edinmesi konusu da bulunmaktadır.

Yabancıların gayrimenkul edinmesi ve Yabancı Taşınmaz Alım ve Satım Gayrimenkul Değerleme Raporu teklifi için lütfen iletişime geçiniz.

Tel: 0312 210 00 24

E-posta: info@24td.com.tr

İlgili bağlantılar:

Türkiye’de Yabancıların Taşınmaz Edinimi Rehberi:
https://www.tkgm.gov.tr/tr/icerik/yabancilarin-tasinmaz-edinim-rehberi

Türk Vatandaşlığı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik
http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2018/09/20180919.pdf

T.C. Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı Tapu Ve Kadastro Genel Müdürlüğü Yabancı İşler Dairesi Başkanlığı’ nın 15.02.2019 tarihinde yayınlamış olduğu 2019/1 sayılı genelge

https://www.tkgm.gov.tr/sites/default/files/icerik/ekleri/yabancilarin_tasinmaz_ediniminde_degerleme_raporu_alinmasi_hakkinda_2019-1_ocr.pdf

değerleme, gayrimenku değerleme, türk vatandaşlığı, Vatandaşlık