12 Haziran 2019

T.C. Vatandaşlığı G.D. Raporu

T.C. VATANDAŞLIĞINA GEÇİŞ İÇİN GAYRİMENKUL DEĞERLEME RAPORU

 

19.09.2018 tarihli ve 30540 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Türk Vatandaşlığı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile yabancıların, Türk Vatandaşlığını kazanabilmeleri için 250.000,-USD değerinde taşınmaz satın almaları yeterli olacaktır. Daha önce 1.000.000,-USD olan minimum satın alma bedeli 250.000,-USD ye düşürülmüştür.

 

SORULARLA
T.C. VATANDAŞLIĞI İÇİN GAYRİMENKUL SATIN ALIMI VE
GAYRİMENKUL DEĞERLEMESİ

 

1. Türk vatandaşlığına başvuru sürecinde gayrimenkul satın alımı asgari şartları nelerdir?

En az 250.000 USD değerinde gayrimenkul satın alıp, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’ne yapılan başvuruyla Türk Vatandaşlığı talebiniz işleme koyulur. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, satılan gayrimenkullerin en az 250.000 USD değerinde olduğunu kontrol eder.

2. 250.000 USD sınırına ulaşmak için birden fazla gayrimenkul satın alınabilir mi?

Toplam değeri en az 250.000 USD olacak şekilde birden fazla ve farklı tapu müdürlüklerine bağlı gayrimenkul satın alınabilir. Fakat hepsi için aynı anda başvuru yapılmalıdır. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü beyan edilen değerler 250.000 Doların üzerindeyse vatandaşlık başvurularını kabul eder.

3. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Gayrimenkul Değerleme Şirketi’nin sorumluluğu nedir?

Gayrimenkulün tapuda beyan edilen değerinin 250.000 USD’nin üzerinde olup olmadığını Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Gayrimenkul Değerleme Şirketleri ve BDDK listesinde yer alan Gayrimenkul Değerleme Şirketleri doğrular. Bakanlık “üç yıl satılamaz şerhi tesisini” TKGM’ den talep eder. Satın aldığınız gayrimenkul / gayrimenkullerin ödemesi banka havalesi ile mülk sahibine yapılmalıdır.

4. Her türlü, değeri en az 250.000 USD olan gayrimenkulün satın alınması T.C. Vatandaşlığı için uygun mudur?

Evet uygundur. Niteliği ticari ya da konut olması bakımından herhangi bir kısıt bulunmamaktadır.

5. Gayrimenkul satın alım süreci ve vatandaşlık başvuru sürecini genel olarak bir emlak şirketi ya da avukatlık bürosu ile ilerletilmesi şart mıdır?

Böyle bir zorunluluk bulunmamaktadır. Ancak bu süreçte işlemlerin hatasız ve daha hızlı işleyebilmesi açısından bir hukuk bürosu ile sürece devam edilebilir.

6. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Gayrimenkul Değerleme Şirketleri ve BDDK listesinde yer alan Gayrimenkul Değerleme Şirketleri, değerleme raporu ile her türlü gayrimenkulün değerlerini tespit etmeye/değerin doğrulanmasına yetkili midir?

Evet. Vatandaşlık için her türden gayrimenkulün değerini tespit etmeye ve doğrulamaya yetkilidir.

7. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Gayrimenkul Değerleme Şirketleri ve BDDK listesinde yer alan Gayrimenkul Değerleme Şirketlerinden alınan gayrimenkul değerleme raporu hangi tarihte olmalı?

T.C. Vatandaşlığına başvuru yapıldığı tarihten en fazla 3 ay süre ile geriye dönük tarihli bir gayrimenkul değerleme raporu olmalıdır. Eğer gayrimenkulü satın aldıktan sonra bir gayrimenkul değerleme raporu alınacaksa, gayrimenkulün edinim tarihli (tapu edinim tarihi için gayrimenkul değerinin belirlenmesi) bir rapor alınması gerekmektedir.

8. Satın alınan gayrimenkuller için hazırlanacak olan gayrimenkul değerleme raporlarının tamamı aynı gayrimenkul değerleme şirketinden mi alınmalıdır?

Hayır, böyle bir sınırlandırma bulunmamaktadır. Ancak, raporların tamamımın tek bir elden çıkması, işlemin daha hızlı ve raporların birbirleri ile aynı içerikte olması açısından önemlidir.

9. Tapu senedinde yazan değer ile gayrimenkul değerleme raporunda belirtilen değer arasındaki ilişkinin nasıl olması gerekmektedir?

Resmi senetteki satış bedelinin, gayrimenkul değerleme raporunda belirtilen değerden düşük olmaması gerekmektedir. Bu nedenle değerleme raporu alımı ile tapu işlemlerinin eş zamanlı olarak yürütülmesi tavsiye edilmektedir. Çünkü daha sonra tapu senedindeki satış değerinin değiştirilmesi mümkün değildir.

24 Taşınmaz Değerleme ve Danışmanlık A.Ş. olarak biz, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve BDDK tarafından yetkilendirilmiş Gayrimenkul Değerleme şirketiyiz. Bu kapsamda, her türlü gayrimenkulün değerinin tespiti ve değerleme raporlarının hazırlanışı alanında tecrübe ve yetkimizi tüm sektörlerde kullanabilen, bu alanda uzun yıllardır binlerce değerleme raporu hazırlamış, tecrübeli ve teknik gayrimenkul değerleme uzmanlarımızla, T.C. Vatandaşlık başvuru sürecine satın alınması ile konu olan her türden gayrimenkulün değerleme raporu alımı için lütfen iletişime geçiniz.

İlgili bağlantılar:

Türkiye’de Yabancıların Taşınmaz Edinimi Rehberi:
https://www.tkgm.gov.tr/tr/icerik/yabancilarin-tasinmaz-edinim-rehberi

Türk Vatandaşlığı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik
http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2018/09/20180919.pdf

değerleme, gayrimenku değerleme, türk vatandaşlığı, Vatandaşlık